Jak vybrat dětskou jídelní židličku

Jíst společně s rodinou u stolu je zvykem, který specialisté rodičům doporučují čím dál častěji. Společné stolování podporuje vzájemnou komunikaci vykládáním si například o tom, jaký jste měli den a co jste dělali, posiluje rodinné vztahy a může předejít problémům s mentálním zdravím v pozdějším věku.

Doktoři a psychologové ujišťují, že tento zvyk z dlouhodobého hlediska pomáhá i snížit pravděpodobnost výskytu poruch příjmu potravy. A neposledně, díky společnému stolování se miminko nejlíp naučí jíst. Tím myslím žvýkat, pracovat s jídlem v ústech, používat příbor atd atd.

No a ke společnému stolování neodmyslitelně patří i jídelní vysoká židlička. Výhodou jídelní židličky je to, že:

  • Miminko si bude moci samo jídlo brát (když sedí u vás na klíně, často na jídlo na stole nedosáhne) a to podporuje autonomii během jídla
  • Díky židličce bude ve stejné výši jako vy, čímž se mu na své okolí poskytne nový pohled
  • Začne s okolím víc socializovat v porovnání s tím, když bylo u vás v náručí

Jakmile se umí vaše dítko samostatně posadit, a tudíž je možné začít využívat jídelní židličku:

  1. Zvažte prostor. Pokud nemáte v kuchyni místo nazbyt, existují i skládací židličky.
  2. Zamyslete se na tím, kde obvykle jíte. Jestli u stolu s normální výškou, nebo u vysokého stolu barového typu. Sice existuje jen pár modelů k vysokým stolům, ale existují.
  3. Rozhodněte se, jakým stylem začnete přikrmovat. Pokud chcete od začátku praktikovat BLW, židličky, které lze dát do polosedu-pololehu jsou vám k ničemu, protože nejde o bezpečnou polohu (vysoké nebezpečí dušní).
A protože na trhu najdete obrovské množství jídelních židliček; rozkládací, rostoucí, s polohovatelnou opěrkou, s odnímatelným stolkem, s pratelným sedákem atd, pokusila jsem se sem sepsat několik bodů, které vám můžou pomoci při výběru konkrétního modelu:
Pultík moc vysoko!
  • Správná velikost židličky. Pokud má židlička pultík, tento by měl být v takové výši, aby si dítko mohlo o něj pohodlně opřít lokty (pultík přibližně ve výšce pasu). Často vídám miminka hluboce zapadená v židličce s opravdu omezeným přístupem k jídlu, protože na pultík jen velmi špatně dosáhnou. To je pro ně namáhavé, může je to frustrovat a od jídla odrazovat. Navíc, putlík umístněný příliš vysoko může bránit dobrému vykašlání zapadnutého kousku v dýchacích cestách (málo místa k předklonění a nemožnost zapřít se lokty)...
  • Dostatečně široká a pohodlná sedací část židličky, kde bude moci „opřít“ celý zadeček a stehna skoro až po lýtka (s ponecháním prostoru o velikosti 2-3 prstů). Taky se hodí, aby měl sedák mezi nožkami nějaký typ zábrany, aby odtamtud miminko neklouzalo a nedostávalo se tak do záklonu.
  • Správné držení těla. Pravidlo 90°: Zádová opěrka umožňující miminku mít rovná záda (90° mezi opěrkou a sedákem, tedy 90° v bedrech), spodní plochy chodidel na podnožce (kotníky v 90°) a 90° i mezi lýtky a stehny.

Díky podnožce snížíte pravděpodobnost dušení se – méně houpání a kopání nožkami, méně pohybu u jídla. Navíc toto kopání/houpání může dítě nejen rozptylovat ale i přispět k předčasné únavě. Tím pádem pak miminko u jídla vydrží mnohem kratší dobu. Tato opěrka pro nožičky také poskytuje stabilitu trupu a boků, což je důležité především pro případ, že by se miminko začalo dusit a potřebovalo by se nožkami zapřít.

  • Odnímatelný a stabilní pultík. V případě, že doma máte místo pro židličku s pultíkem, hodí se, aby byl odnímatelný. Ne jenomže půjde lépe umýt, ale díky tomu budete moci židličku přisunout ke stolu, když budete chtít. Zvýšené okraje pultíku zabrání tomu, aby značná část oběda neskončila na zemi. No a samozřejmě tento pultík musí být dost stabilní na to, aby udržel skleničku s vodou a talíř s jídlem.
  • Jednoduše omyvatelná židlička a polstrování z pogumované látky je ideální. Čím míň polstrování, tím líp. Ono to jídlo pak zapadne úplně všude a čistit to pak je o nervy...
  • Stabilní. Ujistěte se, že židlička bude stát na svém místě, i kdyby se miminko v ní naklonilo do strany, nebo z ní chtělo vylézt. Tady si dovolím připomenout, že BLW je součástí respektující výchovy. Tím chci říct, že když miminko chce ze židličky vylézt, je to pravděpodobně znamení, že o jídlo zájem nemá, a tedy ho tam nenuťte dál sedět. Řekla bych, že stabilita je i přímo úměrná nosnosti, takže se při koupi židličky podívejte do instrukcí nebo zeptejte v obchodě, jakou má židlička nosnost. Některé rostoucí židličky mají nosnost až dokonce 100kg.

No, a na závěr bych dodala, že já jsem velkým fanouškem rostoucích židliček a vřele je všem doporučuju. Podnožka u těchto židliček nastavitelná a většina těchto modelů je dělaná tak, že si do/z ní dítě může vylézt samo, což skvěle podporuje jeho nezávislost. A nezapomínejme, že správná poloha u jídla se netýká jen kojeneckého nebo batolecího období. Ani 5 či 8 leté dítě nejí zcela pohodlně, pokud sedí na „dospělácké“ židli a houpe u toho nožičkami...čím to je, že ty děti u jídla pak nechtějí být...

Doufám , že se vám tyto tipy hodily a pokud ano, budu moct ráda, když budete článek sdílet 🙂

Newsletter
Nic ti už neuteče