Železo a stravování formou baby-led weaning.

Obecně se dá říct, že se rodiče, co se rozhodnou pro nabízení nemléčné stravy do ruky od prvních příkrmů se často potýkají s nesouhlasnými názory okolí. Největší obavy vyvolává riziko dušení a hned poté následuje strach z anemie z nedostatku železa. A o tom bude dnešní článek.

Proč je železo tak důležité?

Železo je stopový prvek důležitý pro správné fungování organizmu:

Železo přispívá k/ke:

  • normálním rozpoznávacím funkcím. 
  • normálnímu energetickému metabolismu. 
  • normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu
  • normálnímu přenosu kyslíku v těle
  • normální funkci imunitního systému
  • snížení míry únavy a vyčerpání. 
  • a také se podílí na procesu dělení buněk.

Jeho nedostatek v krvi může vést k nedostatečné produkci hemoglobinu a červených krvinek v těle, což způsobuje anémii. Samotné slovo „anémie“ vlastně znamená snížená koncentrace hemoglobinu v krvi.

Příznaky a následky nedostatku železa

Anémie může u dětí způsobit různé příznaky, které se zhoršují s poklesem hladiny železa v krvi. Pokud má dítě mírnou formu anémie, může se projevovat podrážděností, obtížemi s dýcháním, touhou po neobvyklých potravinách, sníženým příjmem potravy, trvalým pocitem slabosti nebo únavy, bolestivým jazykem, bolestmi hlavy nebo závratěmi.

Při závažnější formě anémie se mohou objevit modrošedý nebo bledý odstín skléry očí (oční bělmo), lámavé nehty a bledá pleť. Pokud si všimnete některých těchto příznaků u svého dítěte, je důležité se poradit s pediatrem, který může provést vyšetření a navrhnout vhodnou léčbu, protože nedostatek železa v organismu může způsobit  opožděný vývoj, zpomalení růstu a vývoje obecně, ale také v kritickém období ovlivnění vývoje mozku – až trvalé  snížení intelektu…

Jak předejít tomu, aby miminko netrpělo nedostatkem železa?

Ví se, že do přibližně 6. měsíce si miminko vystačí se železem, které získává od matky prostřednictvím mateřského mléka nebo kojeneckou výživou (i když hlavním zdrojem jsou rezervy, které miminko získá během těhotenství, ale tyto se po 6. měsíci začínají vyčerpávat a je potřeba do stravy miminka zahrnout potraviny bohaté na železo). 

Zdroj: Zavádění nemléčné stravy: rodinné potraviny pro kojené děti. Ženeva, Švýcarsko: Světová zdravotnická organizace, 2000.

Graf znázorňuje zásoby železa od narození (růžová barva), železo získané z mateřského mléka (žlutá barva) a potřebu železa od 6. měsíce (bílá barva ). 

Stojí za zmínku, že velmi efektivní strategií prevence anemie u kojenců během prvního půl roku je odložení podvázání pupečníku než dojde k tzv. dotepání pupečníku, kdy většina krve z placeny přejde do dítěte. 

Mezi obecná doporučení pro zajištění dostatečného příjmu železa patří:

  • Výlučné kojení do věku 6 měsíců patří k primární prevenci anémie z nedostatku železa. Mateřské mléko obsahuje 0,2 y 0,4 mg/l železa, ale jeho vstřebatelnost je velmi vysoká (25 až 49 %) na rozdíl od běžných potravin, kde je průměrná vstřebatelnost pohybuje okolo 10 %. 
  • V případě, že miminko není kojeno mateřským mlékem, se doporučuje podávání kojenecké výživy obohacené o železo –[1]. Nevhodné je podávaní nápojů rostlinného původu (např. rýžových, mandlových, sójových), které nejsou zdrojem železa a zároveň obsahují látky, které negativně ovlivňují jeho vstřebatelnost.
  • Po dosažení 6.měsíce věku, pokud je miminko připraveno na příkrmy, se doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na železo, abychom zajistili příjem 11mg železa na den . 

Potraviny bohaté na železo můžou být jak živočišného, tak rostlinného původu

Existují dva typy železa ve stravě – hemové železo a nehemové železo. Oba tyto typy mají rozdílný vliv na vstřebávání železa do těla.

Hemové železo je železo obsažené v živočišných produktech, zejména v červeném mase, rybách a drůbežím mase. Je charakterizováno lepší vstřebatelností ve srovnání s nehemovým železem. Tělo dokáže lépe využít železo z hemových zdrojů, což znamená, že je snadněji transportováno do krevního řečiště a vstřebáváno buňkami.

Na druhé straně je nehemové železo přítomné v rostlinných zdrojích, jako jsou luštěniny, ořechy, semena, zelenina a obiloviny. Nehemové železo je obecně hůře vstřebatelné než hemové železo, proto tělo potřebuje o dost větší množství nehemového železa, aby se dosáhlo stejného vstřebání jako u hemového železa.

Naštěstí existují některé způsoby, jak zvýšit vstřebávání nehemového železa. Například konzumace potravin bohatých na vitamin C, jako jsou papriky, petrželová nať, jahody, kiwi, citrusové plody atd (pozor na telepnou úpravu, tou se obsah vitaminu C snižuje) může zlepšit absorpci nehemového železa. Dále také nepodávat spolu s nehemovým zdrojem železa velké množství potravin bohatých na vápník. To jednodušeji řečeno znamená, že například po čočkovém dhalu nenabídnete dítěti jogurt jako zákusek 🙂

Co tedy nabízet? Je vhodná suplementace?

Samozřejmé je ale důležité mít vyváženou stravu. Takovou, která zahrnuje jak hemové, tak nehemové zdroje železa, Nehemové zdroje se také významně podílejí na pokrytí doporučeného denního příjmu železa. Pestrost stravy může pomoci zajistit dostatečný příjem železa a prevenci nedostatku železa.

V praxi je výhodné dětem mladším 2 let nabízet živočišné potraviny jako kvalitní zdroje železa, především tedy maso (především červené maso a krůtí tmavé maso ze stehna). Pozor, u vaječných žloutků je vstřebatelnost také ztížena oproti masu, obsahuje pouze nehemové železo. Hlavní zdroj železa je vhodné nabízet 1-2 denně. Ostatní zdroje železa, jako je například špenát, mák, čočka, fazole nebo chléb, lze považovat za vhodné doplňující zdroje železa, která určitě do jídelníčku kvůli pestrosti také patří. Ne příliš známé zdroje železa jsou například sušené meruňky, kakao, mák, mandle, kešu nebo také sardinky v oleji. Zajímavou alternativou mohou být potraviny fortifikované železem (nejčastěji dětské obilné kaše). V případě výrazného deficitu lze samozřejmě přistoupit k suplementaci.

Na závěr bych chtěla říct, že nebezpečí nedostatku železa u kojenců a batolat není vhodné podceňovat a je proto úkolem nás rodičů aktivně dbát na správnou výživu našich dětí (speciálně těch předčasně narozených nebo nekojených). Pozor ale na intoxikaci železem – pokud Vaše miminko nemá laboratorními testy potvrzený nedostatek železa nebo nebylo doporučeno vašim lékařem, v žádném případě mu nedávejte žádné doplňky stravy ani multivitaminy obsahující železo. Pokud máte jakékoliv obavy, že Vaše dítě by mohlo mít nedostatek železa, poraďte se se svým pediatrem (ukazatelem může být, kromě již výše zmíněných symptomů, také slabý kontrast tmavě růžové a bělavé barvy pod spodním víčkem vašeho dítěte – prokrvení).

Odbornou revizi provedla nutriční terapeutka Mgr. Nikola Prokešová



[1] Domello¨f M, Braegger C, Campoy C, et al., ESPGHAN Committee on Nutrition. Iron requirements of infants and toddlers. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2014;58:119–29.

[2] KVASNIČKOVÁ, A. Dietetické faktory ovlivňující absorpci železa. Food Science and Nutrition. 2000, 40(5), 371-398. ISSN 2048-7177.


Obsah vitaminu C: https://www.nutridatabaze.cz/vyhledavani-potravin/podle-nutrientu/?id=21  

Newsletter
Nic ti už neuteče