Search
Close this search box.

Přechod na pevnou stravu krok za krokem

Přechod na nemléčnou stravu je jedním z nejdůležitějších milníků v životě kojence  (a v životě jeho rodičů bezesporu také). Podle nejnovějších poznatků může být přechod na pevnou stravu bez nutnosti mixování či mačkání zahájen kolem 6. měsíce věku a navíc může přinést různé rozvojové, výživové a preventivní výhody.

Jste připraveni na revoluční změnu ve způsobu stravování našich nejmenších? Ano, tak to jste tady správně! Pokud ještě váháte, zkuste začít přečtením článku nutriční terapeutky Nikoly o zavádění příkrmů nebo mým článkem o metodě baby led weaning (BLW).

Takže zpátky k podstatě 🙂 V tomto článku se pokusím ve zkratce nastínit klíčové kroky nabízení potravin v celku, bez mixování, které vašemu dítěti pomohou objevovat nové chutě a textury a vám pomoci v úplných začátcích této vzrušující cesty.

  • Prakticky jakoukoliv potravinu nebo pokrm lze připravit tak, aby šla kojencem uchopit a on si jí mohl sám dopravit do úst, udělat z něj tzv: „jídlo do ruky“. 
  • Nabízejte potraviny nakrájené na proužky o šířce malíčku dospělého. Měly by být dost dlouhé na to, aby dítěti  vyčnívaly z uzavřené dlaně.
  • Potraviny by měli být dost měkké na to, aby je dítě dokázalo rozmělnit jazykem o horní patro nebo mezi dásněmi.
  • Jakmile začnete u dítěte sledovat objevování pinzetového úchopu, můžete nabízet i potraviny nakrájené na malé kousky.
  • Nechte dítě samo zkoumat, držet, ochutnávat a žvýkat nabízené potraviny.
  • Jezte společně s dítětem stejné potraviny a ukažte mu, jak se každá potravina či pokrm jí.
  • Nabízejte potraviny ze všech skupin, neomezujte se jen na zeleninu či ovoce. Jen tak se dítě seznámí se širokou škálou textur, chutí a konzistencí.
  • Buďte trpěliví: Zavádění tuhých potravin dítěti může trvat nějaký čas. Některé děti si na nové textury a chutě zvykají rychleji než jiné. Buďte trpěliví a podporujte dítě v jeho vlastním tempu.

Přechod na pevnou společnou stravu od 6. měsíce je skvělým začátkem správného stravování a upevňování vztahů rodině. Nikdy však není pozdě. Podle WHO by kojenci měly s pevnými kousky začít kolem 8.měsíce. Začněte už dnes a otevřete dveře novým možnostem pro vašeho kojence!

*Každé dítě je individuální a měli bychom respektovat jeho vlastní tempo a preference. Sledujte jeho reakce, komunikujte s ním a buďte mu oporou při tomto přechodu na tuhou stravu. Pamatujte, že při jakémkoli stravování dítěte je důležité konzultovat se s pediatrem nebo 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Newsletter
Nic ti už neuteče