O projektu

Proč „Jíme společně“?

Jmenuji se Radka a pravděpodobně mě znáte jako autorku blogu BLW Krok za krokem a stejnojmenného instagramového profilu. Obojí jsem založila v roce 2018 s myšlenkou šířit povědomí o metodě baby-led weaning. V tu dobu jsem vycházela hlavně z knihy Gill Rapley, Baby-Led Weaning: The Essential Guide to Introducing Solid Foods, která byla do češtiny přeložena pod názvem „Vím, co mi chutná“. Tato kniha mi byla ze začátku opravdovým pomocníkem, nicméně úplně poprvé jsem myšlenku o tom, že by dítě mohlo jíst to samé co rodiče slyšela na přednášce známého španělského pediatra Carlose Gonzáleze. Právě ten mě navedl na metodu baby-led weaning. Takto začala moje (naše) cesta, během které jsem se se účastnila kurzů, přednášek a seminárů o baby-led weaning, výživě nebo i laktačního poradenství.

Metodou baby-led weaning to jen začalo...

O pár let později jsem spojila síly s nutriční terapeutkou Nikolou Prokešovou, abychom rodičům mohly předat více informací týkající se prvních příkrmů u společného stolu. A někdy v té době, během seminářů o baby-led weaning pro veřejnost, které s Nikol organizujeme, jsem si začala uvědomovat, že moje myšlenka společného stolování přesahuje už povědomé hranice metody BLW. Jsem moc vděčná Gill Rapley za to, že vyšlapala mně i dalším tisícům rodin cestu k přirozenému přechodu na pevnou stravu.

...ale rozhodně nekončí!

Ovšem celý projekt „Jíme společně“, jak už jste asi pochopili, nebude jen o tom, abych vám ukázala jak nabízet dětem potraviny tak, aby se nimi dokázaly nakrmit samy. Ano, technika samostatného stravování, nebo chcete-li samokrmení „jídlem do ruky“, a tedy i bezpečná forma nabízení nemléčné stravy bývá (hlavně v začátcích) u většiny rodin největším strachem. Proto budu samozřejmě dál dělat všechno pro to, abych rodičům tento strach pomohla překonat.

Nicméně po překonání tohoto prvotního strachu a prvních nesmělých ochutnávkách začíná skutečná spoušť otázek a obav. Co dál nabízet? Jakým způsobem? Jak často? Jak plánovat rodinný jídelníček? ...

Projektem „Jíme společně“ si dávám za úkol ukázat rodičům jak jednoduše dítě zapojit do společného stolování rodiny a provést je všemi aspekty s tím souvisejícími. Mnohé vědecké studie totiž potvrzují jeho benefity jak pro mentální a fyzické zdraví tak i kvalitu stravování a kvalitu života jeho účastníků.

Díky „Jíme společně“ poznáte nejen jak nabízet pokrmy a potraviny tak, aby se dítě dokázalo nakrmit samostatně, ale aby nabízené rodinné pokrmy měly například dostatečnou nutriční, hygienickou, gastronomickou nebo i organoleptickou kvalitu a jak ale nejlíp naše stravovací návyky nastavit tak, aby naše děti dokázaly profitovat ze zmíněných benefitů.

„Co kdybych vám řekla, že existuje „kouzelný“ prostředek – něco, co by zlepšilo kvalitu vašeho života a života vašich blízkých, vyhlídky na budoucí úspěch vašich dětí a co víc, na celkové zdraví vaší rodiny? Něco, co není drahé, dá se snadno sehnat a je v dosahu většiny?

TUŠÍTE? ANO, TA KOUZELNÁ FORMULE JE „JÍST S RODINOU“*

 (*Miriam Weinstein. The surprising power of family meals: how eating together makes us smarter, stronger, healthier, and happier)

Newsletter
Nic ti už neuteče