Search
Close this search box.
webinar brezen

Webinář 2.0 – Pevné kousky ve stravě kojenců a batolat: Jak začít bezpečně a efektivně (březen)

04.03.2024 | 12:30 - 14:30

Cena: 290 

Délka přístupu: 10 dní od zveřejnění (do 15.03.2024)

Není skladem

Zakoupit

8 Responses

  1. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala – můj syn, který má 8,5M stále sám nesedí, na webináři jste zmiňovala pozici klokánka, nicméně neumím si to moc prakticky představit – to bych ho takto v sede na sobě měla celou dobu u stolu držet ? Teprve s blw začínáme, takže to jídlo zatím rozmačkává, do pusy nic nedá. Dále bych se chtěla zeptat, syn má četné potravinové alergie a je i anemický – jaké potraviny bohaté na železo byste nám prosím doporučila (nemůžeme hovězí, mléčné výrobky ani sóju) ? Děkuji a přeji hezký den.
    M. Drobná

    1. Dobrý den, Michaelo

      Ano, u klokánka musíte dítě u stolu držet. Protože se začíná obvykle jedním jídlem denně, jako nejlepší možnost se jeví načasovat to na jídlo, u kterého jsou aspoň dva dalśí strávníci – tedy jeden dítě drží a druhý modeluje.
      Pokud je syn anemický tak Vám lékař určitě doporučil brát nějaké železo. To bych určitě nepodceňovala, protože pouhou stravou je prakticky nemožné u takto malých dětí hladinu železa dostat zpět do normálu. Můžete ale léčbu podpořit jakýmkoliv jiným masem, co dítě může, také vnitřnostmi – jazyk, játra nebo rybami a luštěninami (hrach, červené fazole, čočka,…) v kombinaci s čerstvou zeleninou a ovocem (samozřejmě správně upravené stran bezpečnosti), které jsou nezbytné, kvůli vitamunu C, k správnému vstřebávání železa z rostlinných zdrojů.

      Hodně úspěchů a radosti při společném stolování!

      R.

  2. Dobrý den, děkuju za webinář. Ráda bych se zeptala, co dělat, když tedy dítě z ideálního hranolku ukousne, zbyde mu malý špalík a z dlaně ještě jíst neumí. Dá se to ještě nějak použít? Musím mu to narafičit do ruky, aby kus přečuhoval, nebo ho nechat si s tím hrát, že časem na tu dlaň přijde? Děkuju!

    1. Dobrý den,

      určitě bych nechala, ať na to přijde 🙂 Čím míň mu do toho totiž budete zasahovat, tím líp, protože může dojít k frustraci, že on to zrovna chce jinak než vy. A brzy ho to může přestat bavit. Hlavně trpělivost. Je to otázka dní. Užívejte si to!

      R.

    2. Dobrý den, děkuji moc za super webinář :). Knížku mám už téměř také dočtenou. Měla bych ještě 2 doplňující dotazy. Manžel má histaminovou intoleranci, která je specifická v tom, že není na konkrétní potravinu. Během kojení jsem u syna žádnou reakci nevypozorovala. Je potřeba v tomto případě nějak upravit zavádění potravin?
      Dále bych se chtěla ještě zeptat, jaké vybrat nádobí a příbory (materiál apod.), které budou v rámci BLW praktické? Přijde mi, že hrozně moc věcí je spíš designových než praktických a nevím na základě čeho vybrat.
      Moc děkuji 🙂
      MV

      1. Dobrý den, Markéto

        Jsem moc ráda, že se webinář líbil!
        Co se týče histaminové intolerance – nejsem žádný odborník na toto téma. Něco málo o tom vím, ale velké „rady“ se neodvažuju dávat. Co vím, tak na rozdíl od alergií, je histaminová intolerance prakticky nemožná zjistit skrz kojení. A co se týče zavádění příkmrů: přes manžela asi víte, že se doporučuje nabízet co nejčerstvější potraviny no a tím, že #jimespolecne tak syn díky domu bude nejspíš společně s vámi začínat s nízkohistaminovými potravinami, že? Tady bych ještě dodala, že děti s HIT mívají různé příznaky, nejen ty související s trávením – svědění, vyrážky, ztížené dýchání, kašel, bolest hlavy, nevolnost a rychlý tep (to sice i dospělí, ale u nich tyto příznaky objevují méně často než typické žaludeční potíže). Určitě bych se ale poradila i s Vaším pediatrem.

        Nádobí a příbory – všechno nádobí a příbory označené jako „blw“ a „pro první příkrmy“ je v 99% jen marketing. Osobně silikonové produkty nemám ráda, časem absorbují pachy a mění texturu. Výslovně dětské příbory bývají tupé, lžičky moc hluboké nebo široké. Za mě je nejlpeší volba vaše nádobí, co používáte doma. Příbor – dezertní z normální sady. Správná vidlička má umět napichnout bez problému vařený brambor tak, aby se na vidličce udržel a nerozpadl se právě při pokusu o jeho napichnutí 🙂 Sklenička co nejmenší – normální ze skla, kde vidíte „tok“ vody, jak dítě pije. Kolikrát stačí i panákovka.

        Přeju hodně úspěchů a ze začátku i trpělivosti 🙂

        R.

  3. Dobrý den, mockrát děkuji za váš webinář, který pro mě byl velmi přínosný!! Prckovi bude teď 6 měsíců a už začíná projevovat zájem o jídlo, takže se chystáme začít s blw metodou, ale upřímně jsem z toho nervózní, ať už z hlediska bezpečnosti, přípravy pokrmů, tak i proto, abych nabízela vyvážená jídla. Vše je ale o zkušenostech a těším sledovat tu jeho cestu :). Ráda bych se vás ještě doptala na pár věcí.
    1) Jak často dokrmovat? V začátku jsem dohledala, že by to mělo být snad 1-2 jídla denně ke kojení do zhruba 9 měsíců, je to tak? Nebo podle potřeby dítěte, které by si případně říkalo častěji?
    2) Nyní mám tedy začít ideálně s čím? Ovoce a zelenina? Kdy se tedy přidávají pak i další suroviny? Všude vidím inspirace pro už o něco zkušenější děti s BLW metodou, ale ten úplný začátek a co nabízet, jsem dohledala úplně minimálně.
    3) Mohla byste mi prosím doporučit nějaké instagramové profil, webovky nebo knihu, kde je možné najít inspiraci na vyvážená jídla pro děti?
    Mockrát děkuji za pomoc!

    Míša

    1. Dobrý den, Michaelo

      To moc ráda slyším, že se webinář líbil 🙂 A nervozitu chápu, spíš by bylo divné, kdybyste nervózní nebyla 🙂
      K Vašim otázkám:

      1. Klidně můžete začít 1X denně. Ono totiž na začátek nebude jednoduché najít moment, kdy se „spojí“ všechny potřebné „podmínky“ – že miminko je odpočaté ale ještě neunavené, nehladové (tedy ne hned po kojením alespoň 30min po) a zároveň je Váš čas na jídlo (protože přece #jimespolecne) 🙂
      Jak se budou prodlužovat bdělá okna, budete přidávat jídla. Cituji moji knihu „Jíme společně“:
      „Ve věku od 6 do 8 měsíců je vhodné dítěti nabízet denně dvě až tři jídla. V úplných začátcích můžeme klidně nabízet pouze jeden pokrm za den a postupně frekvenci zvyšovat. Načasování během dne volíme tak, aby bylo dítě odpočaté a v dobré náladě. To výrazně zvýší jeho zájem. V rámci myšlenky společného stravování můžeme také načasovat jezení do doby, kdy je v domácnosti také tatínek, babička nebo další osoba. Další osoby pomáhají i ve zmírnění případného strachu rodičů z prvních příkrmů jejich ratolesti. Načasování nabízení pokrmu není nutné plánovat v časovém rozestupu od
      kojení. Klidně malé děti v začátcích nabízení příkrmů nakojte před, nebo pokud žádají, tak i po příkrmu či během něj, tak jak bylo uvedeno v předchozí kapitole. Důležité je, aby dítě k příkrmu přicházelo spokojené, což v kojeneckém věku zpravidla znamená také nakojené. Postupným navyšováním počtu jídel během dne bychom měli do 1 roku věku dítěte nabízet asi tři až čtyři jídla denně, poté je vhodné přejít do modelu
      pěti jídel během dne: tři hlavní a dvě svačiny. Vždy preferujeme hlavní jídla, která by měla být plnohodnotně složena. Méně
      významnou roli hrají svačiny. Pozor, aby pojídání během dne nebylo příliš časté a následně neomezovalo velikost hlavní porce. U hlavních jídel obvykle bývají nabízeny také důležité zdroje železa, a proto není vhodné dítě během dopoledne zasytit například kukuřičnými křupkami, které jsou nutričně chudé. Pokud tedy svačiny nabízíme, měli bychom volit pokrmy nutričně vyvážené a bohaté.“

      2. myslím, že dokáŹu odpovědět tímto mým příspěvkem z IG: https://www.instagram.com/p/CMeifJhLS20/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

      3. Hmm…já ty české knihy moc neznám, ale prošla mi rukami „My cooking diary 3“, ve které jsem Kateřině pomáhala s prezentací jídel a i když jsem se nepozastavovala nad každým receptem, byla mi moc sympatická. No a v mojí knize najdete taky nějakých cca 20 receptů k rodinnému stolování.

      Snad se mi podařilo odpovědět na všechno!

      Hezký den.

      R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máš dotaz?
Napiš mi