Začínáme jíst společně

aneb Několik tipů pro společné stolování v praxi

Když čtete tyto řádky tak to bude nejspíš proto, že jsem vás přesvědčila o pozitivním vlivu společného stolování (poklepávám se po rameni) a minimálně uvažujete o tom, že vaše dítě by se mělo stát neopomenutelným členem rodinného stolu. Je úplně jedno, jestli už máte za sebou samostudium metody baby-led weaning nebo si teprve zjišťujete, která cesta pro vás a vaše dítě bude ta nejlepší. Pokud společné stolování je ale to, co vás oslovilo, mám pro vás několik tipů, které se vám budou hodit předtím, než usednete s vaším dítětem ke společnému stolu:

  1. Snažte se jíst správně a nabízet vyvážené pokrmy, které budou obsahovat všechny nejdůležitější složky (ovoce/zelenina, tuky, bílkoviny, sacharidy). 
  1. Sdílejte nejen stejný stůl, ale i stejný pokrm: Místo toho, abyste dítěti připravovali zvláštní pokrm, zkuste s ním sdílet ten váš. Můžete mu nabídnout potraviny přímo ze svého talíře nebo mu část naservírovat do vlastní misky či na vlastní talíř.
  1. Podporujte jeho samostatnost: Nechte dítě, aby se krmilo samo, pokud je to možné. Můžete mu nabídnout měkké kousky potravin, které může samo držet a ochutnávat (jak na efektivní a bezpečné samokrmení vysvětluji i ve webináři). Pokud jste se ještě neodvážili nabízet dítěti potraviny v celku, nabídněte mu lžičku s pokrmem, aby se pokusilo krmit samo. Tím podporujete jeho motorické dovednosti a samozřejmě i samostatnost.
  1. Přizpůsobte texturu motorickým dovednostem dítěte: o nabízení potravin a pokrmů tak, aby byly dítětem co nejsnadněji v ústech zpracovatelné a zároveň nebyly rizikové stran dušení se dovíte například tady.
  1. Vytvořte pozitivní atmosféru kolem jídla. Buďte vzorem a ukazujte dítěti, že jídlo je něco příjemného a radostného. Komunikujte s ním a udržujte oční kontakt.
  1. Odpovídejte na signály dítěte. Sledujte, jak dítě reaguje na jednotlivé potraviny. Respektujte jeho preference a signály sytosti. Nesnažte se ho přesvědčit, aby snědlo více, než je pro něj příjemné.

Nakonec musím jen dodat, že společné stolování není jen o jídle, ale také o vytváření rodinných vzpomínek a posilování vztahů. Užijte si tyto společné chvíle a snažte se, aby každé jídlo bylo pro dítě, ale i pro vás pozitivní zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Newsletter
Nic ti už neuteče