Search
Close this search box.

Webinář 2.0 – Pevné kousky ve stravě kojenců a batolat: Jak začít bezpečně a efektivně (květen)

30.05.2024 | 12:30 - 14:30

Cena: 290 

Délka přístupu: 10 dní od zveřejnění (do 10.06.2024)

Není skladem

Zakoupit

25 Responses

  1. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak to udělat s malými kulatými kousky, které nejdou už rozkrojit např: borůvky (opravdové malinké z lesa), rybíz. Rozmačkat na „kaši“? Když jdeme v lese a utrhneme si borůvku, stačí rozmáčknout na placku v ruce? Zůstane v ní něco jiného než šlupka? 😀
    Dále jsem se chtěla zeptat na to koření. V úplných začátkách, kdy se s jídlem začíná, opravdu lze jídlo běžně kořenit (když vynechám sůl a chilli?) Je pro vás dospělé jídlo chutné, když tam není žádná sůl? Člověk si zvykne nebo lze opravdu vše dosolit až na talíři?

    Děkuji moc za skvělý webinář a Vaši odpověď.

    1. Dobrý večer, Alžběto
      Ano, rozmáčknutí mezi prsty je nejlepší volba. STačí jen rozmáčknout tak, aby se narušil kulatý tvar, aby ten plod už „nepéroval“. Nemusí z toho být úplná placka. Já jsem svoje děti toto učila od začátku, jsou zvyklé to dělat a jinak to ani neumí 🙂
      Ze začátku si dospělí musí opravdu zvykat, protože, jednoduše řečeno, jsou chuťové buňky „otupené“ solí. Kořením se ale opravdu dokážou dělat zázraky. Například, mojí knize je přes 20 receptů a pochybuju, že byste u nich poznala, že v nich není sůl. Teda pokud běžně to se solí nepřeháníte 🙂 Takže se toho nebojte, sůl nechte nakonec a „čarujte“ s kořením. Nebo zkuste, Sonnetor. Má několik druhů už namíchaných kořenících směsí „Sbohem, soli!“ a slyšela jsem na ně velkou chválu.

      Jsem moc ráda, že se webinář líbil!

      Hezký zbytek víkendu.

      R.

  2. Dobrý den, nohu se ještě doptat ohledně brambor, pokud budu nabízet začínajícímu jedlikovi, upéct? Nabízet bez slupky? A nakrájet na čtvrtky? Stejně i batáty?
    Děkuji moc, Lucie

    1. Dobrý den, Lucie

      Krájení brambor bych nechala na zvyklostech každé rodiny. Někdo krájí na hranolky, někdo na čtvtky (u menších kousků je problém, že dlaňových úchopem no nemusí jít zvednout) . Co se týče slupky tak záleží na tom, o jaké brambory jde. U těch nových, kde je slupka jako „vzduch“ bych se nebála ji nechat, pokud je vaříte a nejde o brambory v celku (viz příklad u broskve). U pečených brambor se ze slupky může stát tvrdý škraloup, který rozhodně pro začínající jedlíky není vhodný. Opět připomenu: vyzkoušejte si sousto rozmáčknout sama jazykem o patro.

      Jinak k bramborám jsem nedávno psala docela podrobný příspěvek, možná se vám bude hodit: https://www.instagram.com/p/C6eU6uGrj8N/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

      Hezký zbytek víkendu.

      R.

  3. Hezký den,

    moc děkuji za super webinář, dnes jsem jej konečně dokoukala, mám samozřejmě i vaši knihu a myslím si, že se s webinářem a vašim instagramem krásně doplňují. Prosím vás ještě o zodpovězení mých dotazů. 🙂

    Můj první dotaz mířím ještě na pozici klokánka a nesedící dítě. Pokud bychom přeci jen nezvládli tuto kombinaci a začali spíše na lžičku, tam jsem pochopila, že lze použít i třeba lehátko? A co když dítě začne sedět třeba až v 10 měsících, není potom skoro pozdě na začátek s pevnými kousky? A pokud máme jídlo plánovat, abychom byli doma dva (a využili pozici klokánka), vycházelo by to spíše na večeři a není tam potom málo času na vysledování případných alergenů?

    Druhý dotaz je na společnou stravu. S manželem máme na večeři rádi i plněné tortilly, což tortilla obecně nesplňuje pravidlo rozmělnění mezi prsty. Máte i přesto nějaký tip na úpravu tortill, která by byla vhodná?

    Moc děkuji za odpovědi.

    Veronika

    1. Dobrý den, Veroniko

      Ano, pokud krmíte na lžičku, může být díte i v lehátku. Na mém webu najdete podrobný článek na téma krmení lžičkou (kde zmiňuji i polohu): https://jimespolecne.cz/lzickujeme-spolecne-pruvodce-prvnimi-sousty-vaseho-miminka/

      Co se týče sledování alergenů. Není-li jiná možnost, než společná večeře, tak berte v úvahu jaké potraviny nabízíte. Možná bych vynechala jen potenciální alergeny z velké osmy a ty si nechala na víkend. A jinak – obvykle přece nechodíme spát do 5 min po večeři, takže pokud je tam nějaký rozptyl, kde ještě budete miminko koupat, chvilku se s ním před spaním mazlit, kojit,…tak na vysledování alergické reakce by to mělo stačit, protože ty se obvykle projeví docela rychle (několik minut) po konzumaci. Projevy na kůži, které se objeví třeba až několik hodin PO konzumaci potraviny značí spíš intoleranci a stejně jak se „rychle“ neobjevily tak takhle „rychle“ nevymizí a všimnete si je i ráno…Proto, pokud jeden z vás, rodičů, není přímo alergický na nějaké potraviny (a tedy by bylo potřeba být trochu obezřetnější i u miminka), tak bych neřešila fakt, že společné jídlo bude večeře 🙂

      Pšeničné tortilly – na tenké proužky a hydratované tak, aby změkly a rozmělnit šly. Občas stačí i namazání avokádem trochu dopředu. Nebo je můžete na chvilku namočit do teplého mléka a pak nechat „okapat“ 🙂 Jogurt nebo jemný hummus se hodí taky 🙂

      Moc, MOC, děkuji za pochvalu za webinář 🙂

      Dobrou chuť a hodně úspěchů!

      R.

  4. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat ohledně svého syna 9,5 měsíce. Dokud neseděl krmila jsme ho lžičkou. Konzistenci jsem mu postupně měnila a došli jsme už ke drobným měkkým kouskům v pyré nebo jak to pojmenovat. Když si sedl začala jsme to střídat i s kousky do ruky. Ale on to nějak stále nechápe nebo se mu to nepodaří vzít do ruky tak, aby si to mohl v klidu kousat. Začala jsem mu to dávat na kousky dle návodu jako pro začínajícího jedlika, zkoušela jsem i malé kousky na pinzetovy úchop. Nic ale nevede k tomu, aby jedl. Sní malinko a pak už ztratí zájem se sám krmit. Když mu kousek podám, tak místo aby si to vzal do ručičky, tak se přiblíží pusou a otevře a ukousne si, ale musím to držet já. Lžičkou se taky většinou nechá krmit ochotně. Byť někdy se v mističce s jídlem hrabe, ale namočené prsty do pusy nedává.

    Tak nevím, jak to udělat, aby jedl více sám a nebo má ještě čekat a krmit i lžičkou, když se sám moc ještě nenaji rukama?

    Děkuju za super webinar i knížku.

    Zuzka

    1. Dobrý den, Zuzano

      děkuji za váš dotaz.
      Nebojte, není to první miminko, které má raději lžičku. Je to pro spoustu dětí pohodlnější 🙂
      – Na začátek bych chtěla říct, že je úplně v pořádku pokračovat v krmení lžičkou a zároveň nabízet jídlo do ruky. Postupně může chlapeček získat více sebevědomí a zručnosti. Střídání metod pomůže vašemu synovi zvyknout si na různé způsoby krmení.
      – Nechte ho, aby si hrál s jídlem a zkoumal ho. I když si jídlo ani ručičky nedává do pusy, hrabání se v mističce je důležitou součástí procesu učení.
      – Pamatujte, každé dítě se vyvíjí vlastním tempem. Pokud se mu něco nedaří, nezoufejte a zkoušejte to znovu později. Hlavní je, aby měl syn z jídla pozitivní zážitek.
      – Nezapomeňte, že děti se často učí napodobováním. Můžete mu ukázat, jak si brát jídlo do ruky a vkládat ho do pusy. Ve webináři jsem taky zmiňovala, abyste se, vy dospělí, nestyděli žvýkat s otevřenými ústy 🙂 Opravdu to pomáhá!
      – Je-li to potřeba, pomozte mu s úchopem, nebojte se mu něco podat do ručičky. Klidně mu to ze začátku můžete podržet, ale nechte, ať se přiblíží k Vaší ruce sám a sám si ukousne samozřejmě, vy od něj nebudete na metr daleko :).
      – pokud máte moji knihu, na straně 42 píše Nikola, nutriční terapeutka, o velikosti porcí. Často totiž máme velká očekávání a klademe na děti zbytečný tlak stran snědeného množství.
      – A nakonec taky velmi důležité – ujistěte se, že má správné nastavenou židličku: https://jimespolecne.cz/jak-vybrat-detskou-jidelni-zidlicku/ a nejde ke stolu příliš unavený nebo moc hladový!

      Doufám, že tyto tipy vám pomůžou 🙂

      Přeji vám hodně trpělivosti a radosti ze společného stolování!

      R.

  5. Dobrý den, moc děkuji za webinář, byl výborný. Mohla bych se doptat na cistrusy, jak nabízet mandarinky, pomeranče a jiné. Mají uvnitř tvrdou strukturu kolem měsíčků, někdy i pecky. Napadlo mi je oloupat. Máte na IG nebo jinde recept na Váš oblíbený humus, který dětem můžeme připravovat?
    Moc děkuji, krásný den, Eliška

    1. Dobrý den, Eliško

      Jej, to jsem ráda, že se webinář líbil! Moc děkuji!
      Citrusy zbavujeme nejen venkovní slupky, ale i vnitřní membrány minimálně do objevení stoliček. Pecky musí ven, pokud je citrus má. A pozor, jde o kombinovanou strukturu!
      Jakmile má miminko stoličky, je potřeba zvážit, jak opatrně a trpělivě dítě jí, jestli u toho mluví, sedí, jak tlustá vnitřní membrána je,…Já bych byla pro opatrnost a většinu membrány loupala nebo aspoň ji nějak prořízla do cca 2-3 let.
      Na hummusy najdete recepty tady: https://www.instagram.com/p/ByGEUZHiG7H/
      Já mám nejraději ten s uzenou paprikou 🙂

      Hezký zbytek dne a hodně úspěchů a radosti při společném stolování.

      R.

  6. Dobrý den, webinář je skvělý a dodal mi odvahu. Dneska jsem dělala na malé plátky na páře kedlubnu a červenou papriku, ale ani po cca 30-40 minutách mi to nepřišlo dostatečně měkké. Vcera zase plátky jablek a taky mi to nepřišlo měkké ani po 30minutách.. jsem moc přísná ze strachu na měkkost, nebo Je to možné? Jak dlouho se standardně vaří? 🙈 děkuji!

    1. Dobrý den, Jitko

      Přiznám se, že jsem kedlubnu nikdy tepelně nepřipravovala. Červenou papriku je nejspíš potřeba aspoň častečně oloupat, jinak si z ní dítě nedokáže kousek „ukousnout“. Ale čas v páře mě asi nijak nepřekvapuje. Standardně to trvá déle, než normální vaření ve vodě. A co kdybyste na začátek raději zkusila něco méně komplikované, něco, co taky budete jíst 🙂 Třeba měkké avokádo nebo pokud chcete něco vařit, tak třeba batátu…

      Hodně úspěchů.

      R.

  7. Hezký dne přeji,

    mohla bych se ještě zeptat na podávání malin? Chápu, že se jedná o bobulovinu, takže musí být malina dostatečně měkká a ideálně rozmáčknout před podáním, že? Co ale semínka, kterých jsou maliny plné, popasuje se s tím miminko již od 6. měsíce? Je mi jasné, že tak malým semínkem se neudusí, ale i tak může způsobit problémy?

    Ještě jednou moc děkuji.

    Veronika

    1. Dobrý večer, Veroniko

      Ano, maliny mačkáme. Sice nevím, jaké problémy máte na mysli, ale nenapadá mě, proč by měly vadit… Stran bezpečnosti jsou ok.

      Hezký zbytek dne a užijte si společná jídla 🙂

      R.

  8. Dobrý den, Radko,
    Chtěla bych se zeptat na:
    – nabízení papriky nastrouhané na malé slzičky- je potřeba papriku předtím oloupat?
    – rajče – pokud je dostatečně měkké (jde rozmáčknout mezi palcem a ukazováčkem), nakrájené na osminky, zastrouhnout slupku, je to tedy takto opravdu bezpečné nabízet? Co třeba spařit a oloupat (takto připravuji i do gazpacha) nebo péct v troubě, třeba i další zeleninou a nabízet pak bez slupky?
    – volně rostoucí houby – vím, že se nemají pravidelně nabízet kvůli případnému obsahu těžkých kovů… lze občas malé množství, vlastnoručně nasbírané z místa, které znám, třeba v polévce, dušené s masem, v rizotu? Jak upravit- nasekat nadrobno? Jak je to se žampiony a hlívou?
    Děkuji za odpověď a pardon za „last minute“ dotaz 🙂
    Krásné léto,
    Petra

    1. Dobrý večer, Petro

      Děkuji za dotaz, budu odpovídat ve stejném pořadí:

      – Nevím, o jak „pokročilém“ dítěti mluvíme. Nicméně papriku loupat nemusíte, pokud jsou nemluvíme o obřích slzičkách, které by se lepily na patro a dítě by tak mohly frustrovat.
      – rajče můžete loupat, pokud jste tak zvyklá, ale nakrájené na rozumné kousky není nutné tyto loupat. Opět ale připomenu – s podmínkou, že to miminku nevadí, nefrustruje ho to a nedáví se na tom (takže nulová efektivita). stran bezpečnosti jsou malé kousky s narušenou slupkou v pořádku.
      – k houbám jsem se rozepsala poměrně podrobně tady a tady

      Mějte se hezky a hodně úspěchů.

      R.

      1. Děkuji za odpověď 🙂 Jde o začínajícího jedlíka, 7m. Má chuť k jídlu, chce ochutnávat, dáví se minimálně. Ještě bych se chtěla dozeptat:
        – meloun – na webináři jste jakožto kombinovanou strukturu doporučovala nabízet už pokročilým jedlíkům, můžu nyní napr. rozmixovat na smoothie? Jsou obecně smoothie vhodná? A s čím je z výživového hlediska nejlépe připravovat – kefír/ živočišné/ rostlinné mléko- nebo jde spíše o to, na co jsme zvyklí?
        – mléčné výrobky (cottage, ricotta, tvaroh, jogurt, mozzarella, kefir apod) – pokud je obsah soli < 1% a pokud je potřeba, jídlo ztekutím, aby splňovalo pravidlo lžičky, mohu toto vše nabízet? (něco jsme už nabízeli)
        – sardinky a tuňák v extra pan. oliv.oleji- např. na Rohlíku jsem nenašla s obsahem soli <1%, uměla byste případně doporučit značku/ výrobce? Vím, že tohle asi bude nad rámec Vašich možností, vzhledem k tomu, že nežijete v ČR – tak jen kdyby náhodou 🙂
        Děkuji!

        1. Ještě bych se ráda zeptala na Váš názor ohledně vody – doporučila byste kojeneckou/převařenou, je to opodstatněné? Nebo kohoutkovou?
          Děkuji za odpověď,
          Petra

          1. Dobrý den, Petro

            Od 6m můžete používat jak k vaření tak k pití vodu kohoutkovou, převařování není nutné. Kohoutkovou vodu nedoporučuji v případě, že máte vlastní studnu. Kvalitu vody si zkontrolujte u Vašich vodáren.
            Hezký den.

            R.

  9. Dobrý den, ráda bych se zeptala na konzumovaní jídla naší dcerou, ve čtvrtek jí bude 9. měsíců.
    Začaly jsme začátkem 6. měsíce krmením na lžičku. Pomalu jsem do stravy pridavala i kousky například těstoviny v omáčce, méně rozmixované, opravdu patrné kousky. Ze začátku nechtěla, nyní zvládá. Mám však pocit, že jídlo vůbec nekouše nýbrž pouze polyká.
    Již se rozseděla a během tohoto týdne bych chtěla přejít z lehátka na krmeni do židličky, mám však obavu, aby jídlo které ji připravim na kousky do ručičky, pouze nepolykala a nedošlo tak k nějaké nepřijmné situaci. Smím se zeptat na Vaši radu? Co mohu udělat lépe či změnit?

    1. Dobrý večer, Kateřino

      Polykání u krmení lžičkou je zcela normální a má to tak 99 procent lžičkou krmených dětí. Zařaďte žužlátka (nasdílím citaci z mojí knihy zde u webináře do popisku). Pomůže také nabízet kousky, které si bude schopná brát do ručičky a modelováním (žvýkejte s otevřenými ústy a přehánějte před ní) a mírným nasměrováním její ručičky na zónu budoucích stoliček. Plus samozřejmě nabízejte kousky, které měkkostí odpovídají jejím schopnostem, tak jak jsem vysvětlovala ve webináři. Chce to ze začátku trénink. Ale uvidíte, že se to naučí 🙂

      Hezký zbytek dne a hodně úspěchů!

      R.

  10. Dobrý den,
    až dneska jsem konečně dokoukala webinář. Mám dvě otázky: u BLW se to také stále kombinuje s kojením, jako příKRM.. Tzn. nakojit, BLW a pak zase kojení? Nebo prostě neřešit a když jíme my tak mimčo přizvat ke stolu? 🙂 (snad jsem srozumitelná)
    a Druhý dotaz, týká se nabízení Tofu, seitanu, je to OK (pokud pohlídám sůl a bude se jednat např. o bíle neochucené tofu, ne marinované atd.)
    Děkuji moc <3

    1. Dobrý večer, Barboro

      Ano, kojení je pořád hlavním zdrojem energie a živin, do cca 12m. Musím ale připomenout, že kolem roku už to nemá být „velká většina“, ale blíž k 50/50. Hlavně stran předcházení anemii z nedostatku železa by dítě nemělo být kolem roku věku pořád ve fázi „ochutnávání“…
      Jakmile je mimčo spokojené a „nepřehládlé“, může s Vámi ke stolu 🙂
      Tofu i seitan jsou ok, můžete nabízet, pokud si pohlídáte složení.

      Děkuji za dotaz a užívejte společné stolování.

      R.

  11. Dobry den, stale mam obavu pri podavani cestovin a masa. Cestovina aj rozvarena mi pride ze sa nalepi na dasno alebo patro – mam strkat prst do pusy a snazit sa to vybrat alebo nech si s tym dieta poradi? A maso – bojim sa dlhych vlakien, aj kuracie prso/stehno ci uz parene/pecene/varene mi pride ze je potreba ho poriadne zut alebo ze si odkusne velky kus. Od kedy ma dcera horne aj dolne jednicky tak rada sa do jedla zakusne a trha 🤷‍♀️ Pripomeniete este ako krajat maso – ktore po a ktore proti vlasu. Dakujem za odpoved, webinar a skvelu knihu ako aj vase prispevky 🙏 nech sa vam dari ☺️

    1. Dobrý večer, Kateřino

      Pokud máte pocit, že se těstovina lepí na patro, zakápněte těstoviny ještě za tepla kvalitním tukem nebo nějakou omáčkou (postačí i rozmixované nebo postrouhané rajče). Do úst dítěti prst můžete strčit (podle teorie, jen pokud „vadící“ kousek dobře vidíte) ale jsem spíše pro nabídnutí vody, aby to miminko samo „spláchlo“.
      Maso krájíme proti vláknu, bílé i tmavé. Kousky mají být tenké, to ano, ale ne vlákna svaloviny. Problém „suchého“ masa je docela častý, protože málokdo jsme profesionální kuchaři :/ Proto doporučuji, hlavně ze začátku, nabízet dítěti dipy, omáčky nebo případně volit dlouhé tepelné úpravy (pomalý hrnec, dlouhé dušení či tlakáč). A pokud nabízíte kousky, jak jsem popisovala ve webináři (aby z pěstičky trčelo sousto „tak-akorát“), tak si přece velký kus dcera uhryznout nemůže, takže se nebojte.

      Mějte se krásně a přeji moc úspěchů a klidného příjemného stolování 🙂

      R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máš dotaz?
Napiš mi